Návrat na Repertoár.
Návrat na Nepravidelný priestor.
Strana 1, 2, 3, 4

 

            Divadelný súbor oProti, pôsobiaci v Senici od roku 2003, založili vtedajšie absolventky bábkoherectva na VŠMU v Bratislave. Daniela Cádrová, jedna zo zakladateliek súboru, sa po skúsenosti s réžiou Črepín lekna rozhodla pod svojou taktovkou oživiť aj tento text. Do inscenácie angažovala dve mladé herečky, Mirku Pavlíkovú a Báru Kocmánkovú. Obe na scéne predstavujú rôzne polohy svojich postáv, no dokonca aj rôzne postavy. Naznačujú štádiá partnerstva medzi mužom a ženou, ale aj vzťah dcéry a jej rodičov.

            Na znázornenie prechodov medzi výstupmi využíva režisérka možnosti svetla. Tak sa partnerská hádka zmenou osvetlenia, no v neustálom návale slov, plynule mení na konflikt dcéry s otcom alkoholikom. Podobné dôvtipné riešenia režisérka využíva viackrát, no vždy s dostatočným ohľadom na diváka, ktorý by sa inak mohol v bludisku tirád stratiť.

            Podobný text vyžaduje aj variabilný priestor, ktorý by zbytočne nepútal divákovu pozornosť a neodkazoval na konkrétne miesto. Daniela Cádrová hru umiestnila na bielu plochu, po celom obvode obstavanú provizórnym hľadiskom. Dominantou je iba jedna kartónová škatuľa, z ktorej v úvode vychádza Mirka Pavlíková, vyslovujúca svoj zúfalý monológ nad stiesnenosťou priestoru, v ktorom sa pohybuje. Škatuľa sa na scéne ešte niekoľkokrát funkčne zapája do javiskového diania, či už ako symbol skľúčenosti, alebo úniku pred realitou. Často sa stáva útočiskom postáv, pretože sa v nej síce ťažko dýcha, no omnoho ľahšie žije. Na zemi sú ďalej rozhádzané vajíčka a kamene. Vajíčka, ako symbol dohárajúceho manželstva, kedy spoločné stolovanie je už iba romantickou spomienkou, a kamene, ktorých buchot o dlážku slúži na uvoľňovanie tenzie postáv. Podobne jednoduché a skôr funkčné sú kostýmy, zladené v kontrastnej čiernej farbe a prispôsobené na dynamický pohyb herečiek.